Tips Met de hond op vakantie

 

Met de hond op vakantie

VOORBEREIDING

Invoer regels per land

Als u uw huisdier mee wilt nemen naar het buitenland moet u zich houden aan de buitenlandse wet- en regelgeving. Deze kunnen per land anders zijn. Maar voor de meeste Europese landen gelden de volgende regels :

 • uw huisdier dient gechipt te zijn
 • in het bezit te zijn van een Europees paspoort
 • 21 dagen voor vertrek moet het dier zijn rabiës vaccinatie (hondsdolheid) hebben gehad
 • Dieren jonger dan 3 maanden, die te jong worden ingeënt tegen rabiës kunnen meestal niet worden meegenomen op vakantie. In sommige landen is het toegelaten om deze dieren eenmalig de grens te laten passeren.

Check ook de specifieke reglementeringen per land.

Frankrijk:

 • Verplichte inentingen : Hondsdolheid (rabiës) – eerste keer minstens 21 dagen voor vertrek.
 • Chip verplicht
 • Dieren onder de 15weken mogen niet meer meegenomen worden omdat zij nog niet ingeënt zijn tegen rabiës. Deze mag pas na 12weken gegeven worden, daarna moet het dier nog 21 dagen wachten vooraleer hij Frankrijk binnen mag.
 • Honden die geen FCI erkende stamboom hebben en die qua lichaamsbouw lijken op de rassen zoals pitbulls zijn verboden.
 • In Frankrijk zegt de wet niets specifiek over huisdieren, maar de wet zegt wel dat elke bestuurder continue moet in staat zijn bij elk manoeuvre zijn inzittenden veilig te houden. Hier vallen ook de huisdieren onder. Als gevolg van deze regel kan het los vervoeren van een huisdier beboet worden als men van mening is dat het de veiligheid van de bestuurder of inzittende in gevaar brengt.

Duitsland:

 • Verplichte inentingen : Hondsdolheid (rabiës) – eerste keer minstens 21 dagen voor vertrek.
 • Dieren onder de 15weken mogen niet meer meegenomen worden omdat zij nog niet ingeënt zijn tegen rabiës.
 • De hond dien verplicht vast te zitten in de auto
 • Bepaalde hondenrassen dienen ook verplicht een muilkorf te dragen
 • Er zijn hondenrassen die niet langer dan 4 weken in Duitsland mogen vertoeven, zij hebben bovendien speciale papieren nodig.

Nederland :

 • Verplichte inentingen : Hondsdolheid (rabiës) – eerste keer minstens 21 dagen voor vertrek.
 • Chip verplicht
 • EU dierenpaspoort
 • Dieren onder de 15weken mogen niet meer meegenomen worden omdat zij nog niet ingeënt zijn tegen rabiës.

Italië :

 • Verplichte inentingen : Hondsdolheid (rabiës) – eerste keer minstens 21 dagen voor vertrek.
 • Chip verplicht
 • EU dierenpaspoort
 • Dieren onder de 15weken mogen niet meer meegenomen worden omdat zij nog niet ingeënt zijn tegen rabiës.
 • In openbare gelegenheden moet je huisdier aangelijnd en gemuilkorfd zijn.

Bereid je hond voor op de reis

Bereid je hond dan voor door er ruim voor je vertrek lange wandelingen mee te maken. Op die manier krijgen honden die niet zo vaak wandelen minder snel blessures.

Bescherming van uw dier

Het is belangrijk om uw hond op reis goed te beschermen tegen teken. Teken kunnen in het buitenland namelijk bepaalde ziektes met zich meedragen.

Daarnaast komen in het Middellandse zeegebied (Frankrijk, Spanje) zandvliegen voor. Deze kunnen Leishmania overdragen, net als hartwormmuggen die een hartworm kunnen veroorzaken. Het is noodzakelijk om hier maatregelen tegen te nemen.

Raadpleeg uw dierenarts vroegtijdig, sommige inentingen hebben een inwerkingsperiode. En dienen ook na terugkeer herhaald te worden.

Lokale dierenarts

Zoek voor de vakantie een plaatselijke dierenarts en noteer deze in uw telefoon zodat deze indien nodig snel gecontacteerd kan worden.

Checklist bij het inpakken

Onderstaande checklist helpt u bij het pakken van de ‘koffer’ van uw huisdier.

 • Europees dierenpaspoort met daarin het ingevulde chipnummer, vaccinaties en
 • een eventuele gezondheidsverklaring
 • Indien van toepassing een kopie van de stamboompapieren van uw dier
 • Telefoonnummer van uw eigen dierenarts en de gegevens van een dierenarts op de plaats van bestemming
 • Halsbandje met kokertjewaarin uw vakantieadres en/of telefoonnummer vermeld staat
 • Een duidelijke foto van uw huisdier
 • Voeding
 • Water voor onderweg
 • Eet- en drinkbakken
 • Een mand, deken of reisbench
 • Riem en/of tuigjes en een product om het dier veilig vast te zetten in de auto
 • Speeltjes
 • EHBO-setje& tekentang
 • Eventuele medicijnen
 • Verzorgingsproducten(borstel, shampoo etc.)
 • Hondenpoepschepjes en -zakjes
 • Botjes – schoentjes om bescherming te geven bij eventueel verwonding aan de poot
 • Eventueel een muilkorf

ONDERWEG

Reisziekte

Niet iedere hond vindt een lange autorit prettig. Ook een lange trip vraagt voorbereiding voor je hond; Neem hem op regelmatige tijdstippen mee in de auto, ook bij langere afstanden zodat hij aan het autorijden kan gewoon geraken.

Sommige dieren krijgen reisziekte doordat het evenwichtsorgaan verstoord is. Het is verstandig om een ondersteuning tegen reisziekte mee te nemen. Bespreek dit tijdig met je dierenarts, zodat je de geschikte medicatie kan uit proberen.

Geef je trouwe viervoeter niet te veel eten op de dag van het vertrek. Een derde van de normale portie volstaat, zo beperk je de kans op wagenziekte.

Stop onderweg regelmatig voor een wandelingetje zodat uw hond zijn behoeftes kan doen. Uiteraard moet er altijd voldoende vers drinkwater aanwezig zijn.

Veiligheid van de hond in de auto

Als u uw hond meeneemt op vakantie, of huisdieren vervoert in het algemeen, zorg er dan voor dat u dit veilig doet. In Duitsland is het naast een advies, ook verplicht om uw dier goed vast te zetten. Afgezien van het feit dat het voor dieren – net als voor personen – buitengewoon onveilig is om niet vast te zitten in de auto, kan het ook gevaarlijke situaties voor medeweggebruikers opleveren.

Voor de hond zijn er speciale autogordels verkrijgbaar, waarmee u uw viervoeter comfortabel en verantwoord kunt vervoeren. Maak deze gordel nooit vast aan een halsband (i.v.m mogelijk trauma aan halsgebied bij hard remmen of een ongeluk) maar bevestig deze altijd aan een stevig tuig.

Een benchautomand of vervoersbox kan ook een goede oplossing zijn. Daarnaast kunnen honden ook veilig achter een hondenrek geplaatst worden in de kofferbak.

 TER PLAATSE

Omgaan met warmte

In de zomer is er kans op oververhitting. Dit kan veroorzaakt worden door een gebrek aan schaduw of een te warme omgeving (zoals een geparkeerde auto op een hete zomerdag). Hondenrassen met een korte snuit (zoals de Franse/Engelse Bulldog en de Mopshond) hebben meer kans op oververhitting. De gevolgen van oververhitting kunnen zeer ernstig zijn. Honden kunnen niet zweten en kunnen hun lichaamswarmte alleen verliezen via de voetzolen en door te hijgen. Wanneer een hond oververhit raakt, zal hij extra gaan hijgen om warmte kwijt te raken. Door de inspanning die hijgen met zich meebrengt, zal de lichaamstemperatuur juist stijgen.

Het is dus zeer belangrijk om bij een vakantie naar warme landen goed op uw hond te letten en deze genoeg mogelijkheden geven om af te koelen.

Op warme dagen is het belangrijk dat uw huisdier in een schaduwrijke omgeving op een koel oppervlak kan liggen met voldoende beschikking over water. Vermijd lange wandelingen in een warm land en zorg ervoor dat de hond bijvoorbeeld kan zwemmen om af te koelen. Ook is het belangrijk om uw hond tijdens de autoreis voldoende verkoeling te bieden, denk er bijvoorbeeld aan om de hond regelmatig vers water aan te bieden (meenemen in koeltas). Laat de hond nooit alleen achter in de auto!

De kans op oververhitting kan verminderd worden door middel van een aantal ‘hulpmiddelen’. Daarbij kunt u bijvoorbeeld denken aan Cool-halsband. Deze halsband bevat een actief koelende gel en koelt de nek en daarmee de grote bloedvaten die door de hals lopen. Daarnaast zijn er ook koelmatten, net als een jasje om de hond koel te houden.

Mocht uw hond onverhoopt toch oververhit raken dan is het belangrijk om eerste hulp te verlenen door uw hond zo snel mogelijk af te laten koelen. Neem ook direct contact op met een plaatselijke dierenarts. Haal de hond direct uit de zon, leg een natte handdoek over hem heen of laat uw hond in het water liggen/zwemmen. Zorg ervoor dat de hond vers drinkwater ter beschikking heeft.

 EHBO

Het is verstandig om een EHBO-set mee te nemen op vakantie. Een goede EHBO-set moet onder andere verbandmateriaal, steriele gaasjes, ontsmettingsmiddel, tape, een schaartje en evt. handschoenen bevatten. Een nageltang is noodzakelijk bij een afgescheurde nagel. Een tekentang mag ook niet ontbreken. Oor- en oogdruppels zijn ook handig omdat een ander klimaat makkelijker irritaties kan veroorzaken. Lees ook EHBO voor honden.

TER PLAATSE

 • Voorzie oud beddengoed om de poten van je dier af te kuisen na het wandelen. Honden mogen dan wel toegelaten zijn in het hotel, je hoeft je kamer niet vuil achter te laten. Bovendien kunnen de oude lakens ook dienen als bescherming voor de sofa, stoel of bed.
 • Als je hond geen gemakkelijke eter is, neem je best enkele blikken van zijn lievelingsvoedsel mee om te vermijden dat hij honger lijdt op vakantie. Denk er ook aan om zijn favoriete snoepjes in te pakken. Geef er eentje als hij zich goed gedraagt op de bestemming.
 • Vergeet je zaklamp niet. Je hond zal het aangenaam vinden om te zien waar hij loopt tijdens zijn laatste uitlaatbeurt in een onbekende omgeving.

Infobronnen :

www.mobielehonden.be

www.dogsincluded.nl/Vakantie/Hond‎

www.vakantie-met-hond.be

travelbird.be/vakantie-met-hond

www.hondenopvakantie.nl

www.hondenwelkom.com